KS"SLAVIA"RUDA ŚL.1 - strona nieoficjalna

Stadion - Slavia
Ładowanie...

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

"O KLUBIE"

Slavia Ruda Śląska jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Rudzie Śląskiej. Powstała w 1919 roku i na trwale zapisała się nie tylko w historii rudzkiego sportu, ale także na arenie krajowej i zagranicznej. Pierwszą ważną datą w dziejach klubu jest Grudzień 1918 roku. Wtedy właśnie powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół , które dało początek późniejszej Strzale- starszym kibicom, jednoznacznie kojarzącej się już ze Slavią. Pierwszymi dyscyplinami były gimnastyka przyrządowa, parterowa,, palant, piestówka, boks, oraz piłka nożna. Właśnie ta ostatnia była najprężniej działającą, dlatego właśnie na jej bazie powstaje w 1919 roku klub sportowy Strzała. Jego założycielami byli :Aleksander Sosgórnik( prezes ) Adam Wolny (sekretarz ), Franciszek Ratka (skarbnik) Jan Wolek (naczelnik). W pierwszych miesiacach najpilniejszą sprawą było boisko. Na podstawie umowy z kopalnią Walenty Wawel. Klub otrzymał teren wokół szybu piaskowego, Na początku działalności główną role odgrywała piłka nożna. Działalność Klubu na krótki okres czasu zostaje zawieszona w czasie III Powstania Śląskiego, bowiem większość członków klubu walczy o polskość Śląska. Pierwszą ważną datą w dziejach klubu jest Grudzień 1918 roku. Wtedy właśnie powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół , które dało początek późniejszej Strzale- starszym kibicom, jednoznacznie kojarzącej się już ze Slavią. Pierwszymi dyscyplinami były gimnastyka przyrządowa, parterowa,, palant, piestówka, boks, oraz piłka nożna. Właśnie ta ostatnia była najprężniej działającą, dlatego właśnie na jej bazie powstaje w 1919 roku klub sportowy Strzała. Jego założycielami byli :Aleksander Sosgórnik( prezes ) Adam Wolny (sekretarz ), Franciszek Ratka (skarbnik) Jan Wolek (naczelnik). W pierwszych miesiacach najpilniejszą sprawą było boisko. Na podstawie umowy z kopalnią Walenty Wawel. Klub otrzymał teren wokół szybu piaskowego, Na początku działalności główną role odgrywała piłka nożna. Działalność Klubu na krótki okres czasu zostaje zawieszona w czasie III Powstania Śląskiego, bowiem większość członków klubu walczy o polskość Śląska. Lata 1922-23 to okres, w którym "Strzała" nieco okrzepła - powoli rozbudowuje się obiekty ,piaszczyste boisko zostaje zamieszczone w żużlowe. Rozegrano także dwa pierwsze mecze między państwie - z Makkabi Brno i Vasas Budapeszt. Oto jak wspominał ten pierwszy pojedynek jeden z jego uczestników Henryk Hawlicki - "Spotkanie z Makkabi Brnosilnym klubem zawodowym było rozgrywanie w strugach ulewnego deszczu. Nasza reprezentacja jedenastka to prawie wszyscy "Kucki", a ja byłem najniższy. Rywale to chłop w chłopa - co jeden to większy drągal. Mało sobie pograliśmy i to, że strzeliliśmy jedną bramkę zakrwało na cud. Zdobył ją Rozwadowski. Mecz zakończył się jednak wygraną gości 7:1. najwięcej kłopotów z piłkarzami z Brna było przed i po meczu. Wówczas było tak, że bramkarze zabierał do siebie na nocleg bramkarza, obrońca - obrońcę. Ten mój miał ze dwa metry i ani rusz nie mógł się zmienić w moim łóżku, arodzinę obiadł mi tak, że gdyby impreza potrwała trochę dłużej to chyba bym z długów nie wyszedł. Często by się jednak nie zrobiło dla sportownia po polsku."

PKS JÓZEFKA CHORZÓWKS SLAVIA II RUDA ŚLĄSKA
PKS JÓZEFKA CHORZÓW 5:1 KS SLAVIA II RUDA ŚLĄSKA
2018-06-03, 11:00:00

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

GKS WAWEL WIREK II 2:0 ŚKS NAPRZÓD II LIPINY
LKS POGOŃ II IMIELIN 1:3 UKS ZANTKA CHORZÓW